TCP MWR4UZDSW4CCT 4' Modern LED Wrap Light 48W/40W/32W 3500K/4000K/5000K
- Buy 10 for $52.95 each and save 9%
- Premier# LWRAP4FTCCTPS48W-T
TCP MWR4UZDSW4CCT 4' Modern LED Wrap Light 48W/40W/32W 3500K/4000K/5000K
TCP's Selectable Series meets a modern look with their new LED Wrap fixture. The same easy lumen/color selectability that we have come to expect from TCP with their fixtures, allowing the user to change between 3500K, 4000K and 5000K as well as three light levels. Choose between 32W 3680 lumens, 40W 4600 lumens or 48W 5520 lumens with the switch on the fixture. Designed with a high impact acrylic lens to protect the fixture and also deliver uniformity. 120-277V universal voltage. 0-10V dimmable.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| Fluorescent Equivalent | 4xF32T8 |
| Watts | 32W/40W/48W |
| Lumens | 3680/4600/5520 |
| Lumens Per Watt | 115 |
| Dimmable | 0-10V |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| CRI | 82 |
| R9 | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| DLC Version | DLC Standard |
| Finish | White |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.6 |
| Height (Inches) | 5.3 |
| Width (Inches) | 2.1 |
| Minimum Temperature | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | MWR4UZDSW4CCT |
| Premier Part # | LWRAP4FTCCTPS48W-T |
Write your content here...