TCP LT815AB30K T8040730E Type AB LED T8 4' 15W 3000K Glass Ballast/Line Voltage Case/25
- Buy 4 for $230.95 each and save 11%
- Buy 8 for $208.95 each and save 20%
- Premier# LT830K15WCOMBO/G-T
- TCP LT815AB30K T8040730E - 4' 15W 3000K Type AB LED T8
TCP LT815AB30K T8040730E Type AB LED T8 4' 15W 3000K Glass Ballast/Line Voltage Case/25
TCP Type AB LED T8 tubes boast the ability of being able to run on existing ballasts or bypass the ballast and wire direct. This helps save time and labor on initial install, allowing users to use up the existing ballast's remaining effectiveness and bypassing it later on. 190° Beam Angle with a true light spread of 300°. DLC rated and available in 3000K, 3500K, 4100K and 5000K. Available in glass or plastic configurations. 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. For ballast compatibility, see the cut sheet below.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 12W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1700 |
| Lumens Per Watt | 142 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | IZT-132-SC |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.8 |
| Width (Inches) | 1.1 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 190° |
| Light Emitting Area | 300° |
| Driver | Internal (Uses Ballast) |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | DLC |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LT815AB30K |
| Manufacturer Order # | T8040730E |
| Premier Part # | LT830K15WCOMBO/G-T |
Write your content here...