TCP LT813B2CCT $10.41 SelecT8 LED T8 4' 13W Color Select LED T8 Type B Case/25
- Buy 4 for $234.95 each and save 10%
- Buy 7 for $216.95 each and save 17%
- Premier# LT8CCT13.5W-T
- TCP LT813B2CCT - 4' 13.5W Color Selectable 3500K/4000K/5000K Type B LED T8
TCP LT813B2CCT $10.41 SelecT8 LED T8 4' 13W Color Select LED T8 Type B Case/25
Not sure what color temp you want with your LED T8? Then check out TCP's SelecT8 line of LED T8 lamps that allow you to choose from 3500K, 4000K and 5000K with a switch on the lamp itself! This allows end users to use only one SKU for multiple CCT requirements and reduce inventory costs. Available in Type A (ballast compatible) or Type B (ballast bypass) configuration. Type B version can be installed via single or double-end wiring. Save 50%+ on energy while improving efficacy and light output. Glass design with 190 Degree Beam Angle and 300 Degree Field Angle. Type A version operates off existing Instant Start ballast. Non-dimmable.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 13.5W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1800-1850 |
| Lumens Per Watt | 133-137 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Single/Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.8 |
| Width (Inches) | 1.1 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 190° |
| Light Emitting Area | 300° |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LT813B2CCT |
| Manufacturer Order # | LT813B2CCT |
| Premier Part # | LT8CCT13.5W-T |
Write your content here...