TCP LED9BR30D41K Dimmable 9W LED BR30 4100K 65W Equivalent Case/12
- Buy 4 for $43.90 each and save 4%
- Premier# LR3041K9W-T
- TCP LED9BR30D41K - Dimmable LED BR30 9W 4100K
TCP LED9BR30D41K Dimmable 9W LED BR30 4100K 65W Equivalent Case/12
TCP's Elite series LED BR30 lamps combine the long life and energy savings of LED technology with the look and feel of a traditional lamp. 9W LED is 65W incandescent equivalent and 12W is 85W incandescent equivalent. Suitable for numerous lighting applications, from display lights and recessed downlights to track lighting. 80% more efficient than incandescent counterparts. Smooth, uniform dimming. Excellent color consistency and high color rendering (CRI). Available in 2400K, 2700K, 3000K, 4100K and 5000K color temperatures.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 9.5W |
| Incandescent Equivalent | 65W |
| Lumens | 750 |
| Lumens Per Watt | 78.9 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 4100K |
| Kelvin | 4100K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | BR30 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.4 |
| Diameter (Inches) | 3.8 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED9BR30D41K |
| Manufacturer Order # | LED9BR30D41K |
| Premier Part # | LR3041K9W-T |
Write your content here...