TCP LED7E26B13D27KF 7W B13 Dim 2700K E26 Frosted 60W Equivalent
- Buy 25 for $5.87 each and save 10%
- Premier# LDEC27K7WE26-T
- TCP LED7E26B13D27KF 7W B13 Dim 2700K E26 Frosted 60W Equivalent
TCP LED7E26B13D27KF 7W B13 Dim 2700K E26 Frosted 60W Equivalent
TCP decorative lamps now have a 60W Equivalent option. 7W 500 lumens and dimmable with a B13 decorative shape. 2700K color temp with E26 base.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 7W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 71 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | B13 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.54 |
| Diameter (Inches) | 1.61 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N.A |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED7E26B13D27KF |
| Manufacturer Order # | LED7E26B13D27KF |
| Premier Part # | LDEC27K7WE26-T |
Write your content here...