TCP LED712VMR16V27KFL Dimmable LED GU5.3 Base MR16 7W 2700K 40° Flood Case/12
- Buy 12 for $6.98 each and save 96%
- Buy 48 for $6.59 each and save 96%
- Buy 240 for $5.94 each and save 96%
- Premier# LMR1627KFL7W12V-T
TCP LED712VMR16V27KFL Dimmable LED GU5.3 Base MR16 7W 2700K 40° Flood
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 7W |
| Halogen Equivalent | 50W |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 71.4 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | N/A |
| Base Type | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 2 |
| Diameter (Inches) | 2 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 40° C |
| Minimum Starting Temp | -30° C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED712VMR16V27KFL |
| Manufacturer Order # | LED712VMR16V27KFL |
| Premier Part # | LMR1627KFL7W12V-T |
Write your content here...