TCP LED5E12F1127K Dimmable LED Chandelier Bulb 5W 2700K Flame Tip
- Buy 12 for $5.88 each and save 7%
- Buy 288 for $5.33 each and save 16%
- Premier# LDEC27K5WFT-T - TCP LED5E12F1127K
- 40W Equiv
TCP LED5E12F1127K Dimmable LED Bulb 5W Flame Tip - Replaces 40W
Replace your 40W deco incandescents with an LED equivalent, both in light output and look. E12 Base with a flame tip look for your chandelier or other decorative application.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 300 |
| Lumens Per Watt | 60 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E12 |
| Bulb Shape | F11 |
| Lamp Type | Flame Tip |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.8 |
| Diameter (Inches) | 1.4 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED5E12F1127K |
| Manufacturer Order # | LED5E12F1127K |
| Premier Part # | LDEC27K5WFT-T |
Write your content here...