TCP LED5E12B1150K Dimmable LED Chandelier Bulb 5W 5000K Blunt Tip
- Buy 12 for $5.87 each and save 10%
- Premier# LDEC50K5WBT-T - TCP LED5E12B1150K
- 40W Equiv
TCP LED5E12B1150K Dimmable LED Bulb 5W Blunt Tip - Replaces 40W
Replace your 40W deco incandescents with an LED equivalent, both in light output and look. Clear lens, frosted also available. E12 Base with a blunt tip look for your chandelier or other decorative application. Color/kelvin options go from 2400K all the way up to 5000K.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 375 |
| Lumens Per Watt | 75 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E12 |
| Bulb Shape | B11 |
| Lamp Type | Blunt Tip |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.8 |
| Diameter (Inches) | 1.4 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED5E12B1150K |
| Manufacturer Order # | LED5E12B1150K |
| Premier Part # | LDEC50K5WBT-T |
Write your content here...