TCP LED4E12B1124K Dimmable LED B11 Candelabra Base Bulb 4W 2400K
- Buy 12 for $5.96 each and save 6%
- Buy 48 for $5.70 each and save 10%
- Buy 288 for $5.25 each and save 17%
- Premier# LDEC24K4WE12-T
- TCP LED4E12B1124K
TCP LED4E12B1124K Dimmable LED B11 Candelabra Base Bulb 4W 2400K
Replace your 25W deco candelabra base incandescents with an LED equivalent, both in light output and look. Clear lens. E12 Base, also available in E26 base in 2400K.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 4W |
| Incandescent Equivalent | 25W |
| Lumens | 250 |
| Lumens Per Watt | 71 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2400K |
| Kelvin | 2400K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E12 |
| Bulb Shape | B11 |
| Lamp Type | Blunt Tip |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.8 |
| Diameter (Inches) | 1.4 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 48 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED4E12B1124K |
| Manufacturer Order # | LED4E12B1124K |
| Premier Part # | LDEC24K4WE12-T |
Write your content here...