TCP LED2W1383V2 LED Elevator Lamp 2W Ba15s Base 12V 2700K
- Buy 12 for $14.07 each and save 12%
- TCP LED2W1383V2 Ba15S base LED Elevator Lamp
TCP LED2W1383V2 LED Elevator Lamp 2W Ba15s Base 12V 2700K
12V LED bulb designed specifically for elevator lighting. Replaces 20W 1383 and GBF incandescent lamps. 90% less energy than standard incandescent counterparts. Long life of 25,000 hours with a 3 year warranty. Very durable lamp boasting solid state lighting technology that performs well in rough service lighting applications. Exceptional on/off cycling capability that is compatible with occupancy control systems. Shatter-resistant polycarbonate lens. Available in Ba15D and Ba15S base types.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 2W |
| Incandescent Equivalent | 20W |
| Lumens | 150 |
| Lumens Per Watt | 75 |
| Volts | 12V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | No |
| Base Type | BA15s |
| Bulb Shape | Elevator 1383 |
| Lamp Type | Elevator |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED2W1383V2 |
| Premier Part # | LED2W1383V2 |
Write your content here...