TCP LED10BR30DA Allusion Series 10W LED BR30 Warm Dim 3000K-2000K Case/12
- Buy 4 for $134.95 each and save 7%
- Premier# LR30WARMDIM/10W-T
- TCP LED10BR30DA Warm Dim LED BR30 3000K-2000K
TCP LED10BR30DA Allusion Series 10W LED BR30 Warm Dim 3000K-2000K Case/12
Rediscover the warm incandescent-like dimming with TCP's Allusion Series! These LED replacement lamps come in different styles and all are able to dim down to warm, amber color temperatures. This allows you to reap the benefits of energy-saving with LED while maintaining the style that old style incandescents and halogens offer.
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 10W |
| Incandescent Equivalent | 65W |
| Lumens | 675 |
| Lumens Per Watt | 67.5 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K-2000K |
| Kelvin | 3000K-2000K |
| Dimmable | Warm-Dim |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | BR30 |
| Lamp Type | BR30 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.4 |
| Diameter (Inches) | 3.8 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED10BR30DA |
| Manufacturer Order # | LED10BR30DA |
| Premier Part # | LR30WARMDIM/10W-T |
Write your content here...