TCP Dimmable 9W Omni-Directional A19 L9A19D2524K 2400K Case/12
- Buy 4 for $34.95 each and save 7%
- Premier# LA1924K9W-T - 60W Equivalent LED
- TCP Dimmable 9W A19 L9A19D2524K 2400K
TCP Dimmable 9W Omni-Directional A19 L9A19D2524K 2400K Case/12
High efficiency LED A-lamps that are up to 85% more efficient than incandescent alternatives. Light output in all directions to suit many applications. Smooth, uniform dimming. Fits any installation where a standard A19 is used. Rated for totally enclosed fixtures. Shatter resistant. 2400K is NOT Energy Star rated.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 9W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 660 |
| Lumens Per Watt | 73.3 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2400K |
| Kelvin | 2400K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.3 |
| Diameter (Inches) | 2.3 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L9A19D2524K |
| Manufacturer Order # | L9A19D2524K |
| Premier Part # | LA1924K9W-T |
Write your content here...