TCP L85BR40D2530K Dimmable 14W LED BR40 3000K 85W Equivalent
- Buy 12 for $7.85 each and save 2%
- Buy 36 for $7.22 each and save 10%
- Premier# LR4030K14W-T
- TCP L85BR40D2530K - Dimmable LED BR40 14W 3000K
TCP L85BR40D2530K Dimmable 14W LED BR40 3000K 85W Equivalent
TCP's Elite Series LED BR lamps come in all the color temps and wattages needed to replace traditional sources. Save up to 80% energy from incandescent alternatives. Durable plastic housing lowers the risk of injury and breakage. UL approved for damp locations. Available in 2400K, 2700K, 3000K, 4100K and 5000K. Formerly LED12BR40D30K.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 14W |
| Incandescent Equivalent | 85W |
| Lumens | 1150 |
| Lumens Per Watt | 82 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | BR40 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.0 |
| Diameter (Inches) | 5.0 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L85BR40D2530K |
| Manufacturer Order # | L85BR40D2530K |
| Premier Part # | LR4030K14W-T |
Write your content here...