TCP L85BR40D2527KCQ Dimmable 13.5W LED BR40 2700K 85W Equivalent California Quality Case/12
- Buy 4 for $110.90 each and save 6%
- Premier# ES-LR4027K13.5WCQ-T
- TCP L85BR40D2527KCQ - Dimmable LED BR40 13.5W 2700K California Quality
TCP L85BR40D2527KCQ Dimmable 13.5W LED BR40 2700K 85W Equivalent California Quality
When it comes to California Quality LED lamps, TCP has a wide array of lamps to meet your needs and all are Title 20 and Title 24/JA8 compliant. California Quality TCP reflector lamps come in BR40, BR30 and R20 sizes in various wattage levels to match the traditional sources that are being replaced. Available in 2700K, 3000K, 4100K or 5000K color temps. All come in 90+ CRI and 110° beam spread. Rated for 25,000 hours with a 5 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 13.5W |
| Incandescent Equivalent | 85W |
| Lumens | 1065 |
| Lumens Per Watt | 79 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | BR40 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.1 |
| Diameter (Inches) | 5.0 |
| Beam Angle | 110° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -22°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L85BR40D2527KCQ |
| Manufacturer Order # | L85BR40D2527KCQ |
| Premier Part # | ES-LR4027K13.5WCQ-T |
Write your content here...