TCP L85BR40D2524K Dimmable 14W LED BR40 2400K 85W Equivalent Case/12
- Buy 3 for $114.95 each and save 4%
- Premier# LR4024K14W-T
- TCP L85BR40D2524K - Dimmable LED BR40 14W 2400K
TCP L85BR40D2524K Dimmable 14W LED BR40 2400K 85W Equivalent Case/12
TCP's Elite Series LED BR lamps come in all the color temps and wattages needed to replace traditional sources. Save up to 80% energy from incandescent alternatives. Durable plastic housing lowers the risk of injury and breakage. UL approved for damp locations. Available in 2400K, 2700K, 3000K, 4100K and 5000K. Formerly LED12BR40D24K.
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 14W |
| Incandescent Equivalent | 85W |
| Lumens | 1050 |
| Lumens Per Watt | 75 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2400K |
| Kelvin | 2400K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | BR40 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.0 |
| Diameter (Inches) | 5.0 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L85BR40D2524K |
| Manufacturer Order # | L85BR40D2524K |
| Premier Part # | LR4024K14W-T |
Write your content here...