TCP L7P20D25C30KNSP 7W LED PAR20 E26 10° Narrow Spot 95 CRI 3000K
- Buy 12 for $10.75 each and save 5%
- Buy 48 for $10.20 each and save 10%
- Premier# LP2030KNSP7.5W/CRI-T
- TCP L7P20D25C30KNSP TruColor 7.5W LED PAR20 E26 10° 3000K 95 CRI
TCP L7P20D25C30KNSP 7.5W LED PAR20 10° Narrow Spot 95 CRI 3000K
TCP's TruColor LED lamps are designed for retail and merchandising applications with their amazing 95+ CRI and 90+ R9 values. This means supreme color accuracy with rich vibrant colors. Precise 10° narrow spot beam spreads for showcasing products in track lighting, display lights and galleries. Great energy-saving replacement for halogens with smooth dimming performance. Available in MR16, PAR20, PAR30 and PAR38 sizing. All come in 3000K color.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 7.5W |
| Incandescent Equivalent | N/A |
| Halogen Equivalent | 50W |
| Lumens | 425 |
| Lumens Per Watt | 57 |
| Volts | 120V |
| CRI | >95 |
| R9 | >90 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR20 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.5 |
| Diameter (Inches) | 2.5 |
| Beam Angle | 10° |
| CBCP | 8224 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 40° C |
| Minimum Starting Temp | -30° C |
| Case Quantity | 48 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L7P20D25C30KNSP |
| Manufacturer Order # | L7P20D25C30KNSP |
| Premier Part # | LP2030KNSP7.5W/CRI-T |
Write your content here...