TCP L75P30SD2530KNFLCQ $11.25 10W Short Neck LED PAR30 3000K 25° California Quality
- Buy 12 for $11.93 each and save 9%
- Buy 24 for $11.25 each and save 14%
- Premier# LP3030KNFL9.5WSNCQ-T
- TCP L75P30SD2530KNFLCQ California Quality Short Neck LED PAR30 3000K 25° Dimmable
TCP L75P30SD2530KNFLCQ $11.25 10W Short Neck LED PAR30 3000K 25° California Quality
TCP's California Quality line of lamps have all the options you need to meet JA8 and Title 20 demands for being sold in California. This includes a high 90+ CRI for vibrant colors and accurate color rendering for true color representation. These lamps are wet rated and operate on 120V only. Dimmable with most existing systems. The TCP CQ lamps come in 2700K or 3000K color temps with beam angle options of 25 Degree Narrow Flood or 40 Degree Flood beam spreads. Available in all PAR sizes from PAR38 to PAR30 Short Neck, PAR30 Long Neck, PAR20 and PAR16 lamps. All are rated for 25,000 hours with a 5 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 9.5W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Halogen Equivalent | N/A |
| Lumens | 750 |
| Lumens Per Watt | 79 |
| Volts | 120V |
| CRI | >90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR30SN |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.8 |
| Diameter (Inches) | 3.6 |
| Beam Angle | 25° |
| CBCP | 3485 |
| Power Factor | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | L75P30SD2530KNFLCQ |
| Premier Part # | LP3030KNFL9.5WSNCQ-T |
Write your content here...