TCP L6T5D5041K 6W 2' Type A LED T5HE 4100K Uses Ballast Case/25
- Buy 2 for $275.95 each and save 10%
- Buy 4 for $265.95 each and save 13%
- Buy 8 for $239.95 each and save 22%
- Premier# LT52FT41K6W/B-T
- TCP L6T5D5041K 6W 2' Type A LED T5HE 4100K Uses Ballast Case/25
TCP L6T5D5041K 6W 2' Type A LED T5HE 4100K Uses Ballast Case/25
TCP has added to their DirecT5 series of lights, which are ballast compatible T5 fluorescent replacement lights. They now have these fluorescent T5 replacements in 4' and 2' as well as T5HO and the high efficiency T5HE. Operates off the existing fluorescent ballast (if compatible). 2' T5HE version available in 4100K or 5000K. Sold by the case of 25. G5 mini bi-pin base. Rated for 50,000 hours with a 5 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 6W |
| Fluorescent Equivalent | 14W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1000 |
| Lumens Per Watt | 111 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 4100K |
| Kelvin | 4100K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G5 |
| Bulb Shape | T5 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 22.25 |
| Width (Inches) | 0.75 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 160° |
| Light Emitting Area | 240° |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L6T5D5041K |
| Manufacturer Order # | L6T5D5041K |
| Premier Part # | LT52FT41K6W/B-T |
Write your content here...