TCP Dimmable 6W Omni-Directional A19 L6A19D2524K 2400K
- Buy 12 for $3.21 each and save 14%
- Premier# LA1924K6W-T - 40W Equivalent LED
- TCP Dimmable 6W A19 L6A19D2524K 2400K
TCP Dimmable 6W Omni-Directional A19 L6A19D2524K 2400K
High efficiency LED A-lamps that are up to 85% more efficient than incandescent alternatives. Light output in all directions to suit many applications. Smooth, uniform dimming. Fits any installation where a standard A19 is used. Rated for totally enclosed fixtures. Shatter resistant. 2400K is NOT Energy Star rated.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 6w |
| Incandescent Equivalent | 40w |
| Lumens | 375 |
| Lumens Per Watt | 62.5 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2400K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.0 |
| Diameter (Inches) | 2.1 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L6A19D2524K |
| Manufacturer Order # | L6A19D2524K |
| Premier Part # | LA1924K6W-T |
Write your content here...