TCP L65BR30N25UNV27K 9.5W LED BR30 2700K E26 120-277V 65W Equivalent
- Buy 12 for $6.16 each and save 9%
- Buy 48 for $5.67 each and save 16%
- Buy 96 for $5.49 each and save 19%
- Premier# LR3027K9.5W277V-T
- TCP L65BR30N25UNV27K 120V-277V LED BR30 2700K - Replace 65W Incandescent
TCP L65BR30N25UNV27K 9.5W LED BR30 2700K E26 120-277V 65W Equivalent
TCP has a huge line of 120-277V universal voltage LED lamps at the ready! This includes not only standard 277V lamps like PARs and A-lamps but also a 65W and 100W equivalent BR30 reflector! 110 degree beam spread. Commercial-grade quality with a rated life of 25,000 hours and a 5 year warranty. Energy-star rated. Available in 2700K, 3000K, 4000K or 5000K color temps. E26 standard base.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 9.5W |
| Incandescent Equivalent | 65W |
| Lumens | 900 |
| Lumens Per Watt | 95 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | BR30 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.2 |
| Diameter (Inches) | 3.8 |
| Beam Angle | 110° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L65BR30N25UNV27K |
| Manufacturer Order # | L65BR30N25UNV27K |
| Premier Part # | LR3027K9.5W277V-T |
Write your content here...