TCP L40A19D2530KCQ Dimmable 6W LED A19 3000K 40W Equivalent California Quality Case/12
- Buy 4 for $42.50 each and save 5%
- Premier# ES-LA1930K6WCQ-T
- TCP L40A19D2530KCQ - Dimmable LED A19 6W 3000K California Quality
TCP L40A19D2530KCQ Dimmable 6W LED A19 3000K 40W Equivalent California Quality Case/12
When it comes to California Quality LED lamps, TCP has a wide array of lamps to meet your needs and all are Title 20 and Title 24/JA8 compliant. Any color temp or wattage equivalent you could think of; 2700K, 3000K, 3500K, 4100K or 5000K color temps and 40W Equivalent, 60W Equivalent, 75W Equivalent and 100W Equivalent. E26 or GU24 base. Three-way lamp options are available as well. Rated for 25,000 hours
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 6W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 475 |
| Lumens Per Watt | 79 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.0 |
| Diameter (Inches) | 2.2 |
| Beam Angle | Omni |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -22°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | L40A19D2530KCQ |
| Manufacturer Order # | L40A19D2530KCQ |
| Premier Part # | ES-LA1930K6WCQ-T |
Write your content here...