TCP L30P38D2535KFL 30W High Lumen LED PAR38 3500K 40° Flood Dimmable
- Buy 12 for $31.90 each and save 9%
- Premier# LP3835KFL30W-T
- TCP L30P38D2535KFL 30W LED PAR38 3500K 40° Flood
TCP L30P38D2535KFL 30W High Lumen LED PAR38 3500K 40° Flood Dimmable
TCP has a new high lumen 30W LED PAR38 that has hit the market as a dimmable LED replacement for 250W PAR38 incandescent lamps and other similar types. Available in 2700K, 3000K, 4100K, and 5000K with 3500K as special order/limited stock. Beam angle options of 15 Degree Spot, 25 Degree Narrow Flood and 40 Degree Flood. These lamps are wet-rated for outdoor use as well. High efficacy at 3000 lumens on 30W for most color temps (2700K is at 2700 lumens). E26 medium base LED PAR38 with 4.8" diameter and 5.2" length.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 30W |
| Incandescent Equivalent | 250W |
| Halogen Equivalent | 250W |
| Lumens | 3000 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.2 |
| Diameter (Inches) | 4.8 |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | N/A |
| Power Factor | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | L30P38D2535KFL |
| Premier Part # | LP3835KFL30W-T |
Write your content here...