TCP L30P38D2530KFLB95 30.5W LED PAR38 3000K 40° Flood 90CRI Black
- Buy 12 for $37.33 each and save 14%
- Buy 200 for $31.95 each and save 27%
- Premier# LP3830KFL30WB/CRI-T
- TCP L30P38D2530KFLB95 90 CRI 30.5W LED PAR38 3000K 40° Flood Black Housing Dim
TCP L30P38D2530KFLB95 30.5W LED PAR38 3000K 40° Flood 90CRI Black
TCP's high output dimmable LED PAR38 lamps have been very popular and they now have a 90+ CRI version of this lamp in black housing. Delivers 2500 lumens on 30.5W with a 90+ CRI for excellent color rendering. This high CRI version only comes in 3000K 40 Degree flood. Replaces 250W incandescents. Rated for 25,000 hours with a 5 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 30.5W |
| Incandescent Equivalent | 250W |
| Halogen Equivalent | N/A |
| Lumens | 2500 |
| Lumens Per Watt | 82 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.3 |
| Diameter (Inches) | 4.9 |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | 3871 |
| Power Factor | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | L30P38D2530KFLB95 |
| Premier Part # | LP3830KFL30WB/CRI-T |
Write your content here...