TCP L28P38N25UNV30KNFL 28W 120-277V HO LED PAR38 95CRI 3000K 25° Narrow Flood Case/12
- Buy 4 for $213.95 each and save 9%
- Buy 8 for $205.95 each and save 12%
- Premier# LP3830KNFL28W277V-T
- TCP L28P38N25UNV30KNFL Non-Dimmable 28W LED PAR38 120-277V 30K Narrow Flood
TCP L28P38N25UNV30KNFL Non-Dimmable 28W HO LED PAR38 3000K 25° Narrow Flood
TCP has so many LED PAR options that you will certainly find what you need when looking through their portfolio! These are high output 28W 3000+ lumen LED PAR38 lamps that can replace CMH lamps and 250W+ incandescents. Amazing high output combined with a 95 CRI and 60 R9 value for exquisite color rendering! Very rare to find especially in 120-277V. Available in 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K as well as 25 Degree Narrow Flood and 40 Degree Flood beam spreads for all color options. This version is the 3000K 25 Degree Narrow Flood that delivers 3100 lumens. 120-277V universal voltage (non-dimmable). Rated for 25,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Sold by the case of 12.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 28W |
| Incandescent Equivalent | 250W |
| Halogen Equivalent | N/A |
| Lumens | 3100 |
| Lumens Per Watt | 111 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 95 |
| R9 | 60 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.2 |
| Diameter (Inches) | 4.8 |
| Beam Angle | 25° |
| CBCP | N/A |
| Power Factor | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | L28P38N25UNV30KNFL |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LP3830KNFL28W277V-T |
Write your content here...