TCP L14A21GUD2541K LED A21 14W 4100K GU24 Base Dimmable
- Buy 25 for $8.18 each and save 14%
- Buy 100 for $7.15 each and save 25%
- Premier# LA2141K14W/GU24-K
- TCP L14A21GUD2541K LED A21 GU24 Base 4100K
TCP L14A21GUD2541K LED A21 14W 4100K GU24 Base Dimmable
Replace your GU 24 base 100W standard lamps with TCP's 14W GU24 base LED A21. Dims from 100% down to 10%. Long life of 25,000 hours with a 5 year manufacturer warranty from TCP. Available in 2700K, 3000K, 4100K and 5000K with lumen counts of 1600-1700.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 14W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lumens | 1700 |
| Lumens Per Watt | 121 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 4100K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | GU24 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.2 |
| Diameter (Inches) | 2.4 |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L14A21GUD2541K |
| Premier Part # | LA2141K14W/GU24-K |
Write your content here...