TCP L13T9N5041K LED Circline 13W T9 4100K G10Q 120-277V Case/6
- Buy 6 for $132.95 each and save 5%
- Buy 12 for $115.95 each and save 17%
- Premier# LCIRC41K13W-T
- TCP L13T9N5041K LED Circline 13W T9 4100K
TCP L13T9N5041K LED Circline 13W T9 4100K G10Q 120-277V Case/6
TCP has a new LED circline lamp with the same G10q base as fluorescent circline lamps and these bypass the ballast and wires direct to 120-277V line voltage. At 13W these deliver 1900-2000 lumens. Color temp options of 2700K, 3000K, 4000K and 5000K. Sold by the case of 6.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 2000 |
| Lumens Per Watt | 154 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 4100K |
| Kelvin | 4100K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G10Q/G10q |
| Bulb Shape | T9 |
| Wiring | Direct |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Plastic |
| Length (M.O.L.) Inches | 2.00 |
| Width (Inches) | 8.75 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 360° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L13T9N5041K |
| Manufacturer Order # | L13T9N5041K |
| Premier Part # | LCIRC41K13W-T |
Write your content here...