TCP L13T8UD5030K DirecT8 LED T8 Ubend 16W 3000K Ballast Compatible Case/12
- Buy 3 for $250.29 each and save 14%
- Buy 6 for $224.62 each and save 23%
- Premier# LT8UB30K16W/B-T
- TCP L13T8UD5030K - 16W 3000K DirecT8 LED Ubend
TCP L13T8UD5030K $15.96 DirecT8 LED T8 Ubend 16W 3000K Ballast Compatible Case/12
TCP's new line of DirecT8 Ballast Compatible LED T8 lamps is more efficient than ever and compatible with Instant Start, Rapid Start, and Program Start ballasts. Also compatible with select 0-10V dimming ballasts. DLC rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Available in 2', 3' and 4' lengths in 3000K, 3500K, 4000K and 5000K. 2' 9W replaces 17W fluorescent, 3' 11W replaces 25W fluorescent and 4' 12W replaces 32W fluorescent. Also available as an LED Ubend shape with 6" leg spacing.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 16W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1800 |
| Lumens Per Watt | 113 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 83 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | G13 |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 22.75 |
| Width (Inches) | 7 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 160° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 55°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L13T8UD5030K |
| Manufacturer Order # | L13T8UD5030K |
| Premier Part # | LT8UB30K16W/B-T |
Write your content here...