TCP L11DR56D3530K95 5"-6" LED Downlight Dimmable 11W 90 CRI 50 R9
- LRC56IN30K11WCQ-T
- TCP 5-6" LED Can L11DR56D3530K95 90CRI 3000K
TCP L11DR56D3530K95 5"-6" LED Downlight Dimmable 11W 90 CRI 50 R9
TCP's new California Quality LED dimmable downlights are compliant with the Title 20, Title 24 and JA8-2016-E requirements as well as Energy Star rated. Their 4" and 5"-6" downlights come with a 90CRI and a 50R9. Available in 2700K and 3000K. The TCP California Quality line includes LED A-lamps, PARs, Reflectors, MR16s as well as LED downlights.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 11W |
| Base Type | E26 |
| Incandescent Equivalent | 65W |
| CFL Equivalent | N/A |
| Lumens | 750 |
| Lumens Per Watt | 68.2 |
| Recessed Housing | 5-6" |
| Volts | 120V |
| Color Temperature | 3000K |
| Beam Angle | 100° |
| CRI | 90 |
| R9 | 50 |
| Dimmable | Yes |
| Power Factor | N/A |
| DLC Listed | N/A |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Diameter (Inches) | 7.4 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.0 |
| Rated Hours | 35,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Case Quantity | 12 |
| Manufacturer Order # | LED11DR56D3530K95 |
| Manufacturer Part # | LED11DR56D3530K95 |
| Premier Part # | LRC56IN30K11WCQ-T |
Write your content here...