TCP L100A21N25UNV40K 14W LED A21 4000K E26 120-277V 100W Equivalent Case/12
- Buy 4 for $92.95 each and save 5%
- Premier# LA2140K14W277V-T
- TCP L100A21N25UNV40K 120V-277V LED A21 4000K - Replace 100W Incandescent
TCP L100A21N25UNV40K 14W LED A21 4000K E26 120-277V 100W Equivalent Case/12
TCP for many years has been a leader in LED screw-in bulbs because they have all the colors and wattage equivalents. Sure enough they have a huge catalogue of 120V-277V universal voltage LED screw-in lamps as well. These LED a-lamps are omni-directional and great for replacing low watt HID as well as various incandescents from 60W to 100W, 125W, 150W, or 200W! Commercial-grade quality with a rated life of 25,000 hours and a 5 year warranty. Available in 2700K, 3000K, 4000K or 5000K color temps. E26 standard base.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 14W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lumens | 1650 |
| Lumens Per Watt | 118 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A21 |
| Lamp Type | A21 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.2 |
| Diameter (Inches) | 2.8 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L100A21N25UNV40K |
| Manufacturer Order # | L100A21N25UNV40K |
| Premier Part # | LA2140K14W277V-T |
Write your content here...