TCP L100A213W2527KCQ 3-Way LED A21 2700K 17W/10W/6W California Quality Case/12
- Buy 4 for $165.95 each and save 8%
- Premier# ES-LA2127K3WAYCQ-T
- TCP L100A213W2527KCQ - 3-Way LED A21 17W/10W/6W 2700K California Quality
TCP L100A213W2527KCQ 3-Way LED A21 2700K 17W/10W/6W California Quality Case/12
When it comes to California Quality LED lamps, TCP has a wide array of lamps to meet your needs and all are Title 20 and Title 24/JA8 compliant. Any color temp or wattage equivalent you could think of; 2700K, 3000K, 3500K, 4100K or 5000K color temps and 40W Equivalent, 60W Equivalent, 75W Equivalent and 100W Equivalent. E26 or GU24 base. 100W Equivalent options are LED A21 sized. Three-way lamp options are available as well which can act as a 100W/60W/40W replacement (17W/10W/6W). Rated for 25,000 hours
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 17W/10W/6W |
| Incandescent Equivalent | 100W/60W/40W |
| Lumens | 1650/800/450 |
| Lumens Per Watt | 75-97 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A21 |
| Lamp Type | A21 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.2 |
| Diameter (Inches) | 2.8 |
| Beam Angle | Omni |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -22°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | L100A213W2527KCQ |
| Manufacturer Order # | L100A213W2527KCQ |
| Premier Part # | ES-LA2127K3WAYCQ-T |
Write your content here...