TCP HBMUZDA450K90D LED HBM Series Modular High Bay 200W 5000K 120-277V
- Buy 5 for $449.95 each and save 10%
- Buy 10 for $399.95 each and save 20%
- TCP HBMUZDA450K90D LED HBM Series Modular High Bay 200W 5000K 120-277V
TCP HBMUZDA450K90D LED HBM Series Modular High Bay 200W 5000K 120-277V
TCP's LED HBM Series Modular High Bay is designed for high temperature environments like steel mills, heavy industrial plants and manufacturing facilities. 90 degree beam spread to go along with 30,000 lumens delivered off 200W means it can be installed at mounting heights of 60'. Lightweight, low-profile design. 6ft power cord comes standard. 120-277V with 0-10V dimming. High impact, clear acrylic lens comes standard to protect the LEDs while minimizing glare. 1 replaces 400W metal halide sufficiently. See cut sheet below for how combinations of this Modular High Bay can be installed to replace up to 1000W metal halides either side-by-side or in rows.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 400W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 200W |
| Lumens | 30,000 |
| Lumens Per Watt | 150 |
| CRI | >82 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | 90° |
| Finish | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 14.96 |
| Height (Inches) | 6.38 |
| Width (Inches) | 7.6 |
| Wet/Damp Rated | IP66 |
| Maximum Temp | 158ºF |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | HBMUZDA450K90D |
| Premier Part # | HBMUZDA450K90D |
Write your content here...