TCP HB4UZDSW8CCT12V 4' Select Series Linear LED Highbay 300W/400W/440W 4000K/5000K
- Buy 5 for $299.95 each and save 6%
- Premier# LLHBCCTPS440W-T
- TCP HB4UZDSW8CCT12V
TCP HB4UZDSW8CCT12V 4' Select Series Linear LED Highbay 300W/400W/440W 4000K/5000K
TCP has a powerful new linear LED highbay that is 4' long with wattage ranges of 300W, 400W and 440W! This makes it a true 1000W HID replacement. Color-selectable as well between 4000K and 5000K. Dimmable on 0-10V. White finish.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 300W/400W/440W |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 4000K/5000K |
| Kelvin | 4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Height (Inches) | N/A |
| Width (Inches) | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | HB4UZDSW8CCT12V |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LLHBCCTPS440W-T |
Write your content here...