TCP HB2UZDSW6CCT12V 2' Select Series Linear LED Highbay 160W/180W/210W 4000K/5000K
- Buy 4 for $147.99 each and save 6%
- Buy 16 for $134.99 each and save 15%
- Premier# LLHBCCTPS210W-T
- TCP HB2UZDSW6CCT12V
TCP HB2UZDSW6CCT12V 2' Select Series Linear LED Highbay 160W/180W/210W 4000K/5000K
TCP's new Select Series of LED Highbays are color and power-selectable, simplifying the order process. This SW6 version is selectable between 160W, 180W and 210W for reaching light levels of 21,600-30,500 lumens! This LED highbay is also color selectable between 4000K cool white and 5000K daylight. Operates on 120-277V and dimmable with a 0-10V dimmer. DLC Premium Rated.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 250W-400W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 160W/180W/210W |
| Lumens | 21,600/24,500/30,500 |
| Lumens Per Watt | 130 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 4000K/5000K |
| Kelvin | 4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 24" |
| Length (M.O.L.) Inches | 22.8 |
| Height (Inches) | 10.2 |
| Width (Inches) | 3.1 |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 50°C |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | HB2UZDSW6CCT12V |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LLHBCCTPS210W-T |
Write your content here...