TCP GPS8UZDSW4CCT 8' 65W/75W/85W 3500K/4000K/5000K General Purpose LED Strip
- Buy 6 for $169.95 each and save 11%
- Buy 17 for $74.95 each and save 61%
- Premier# LSTRIP8FTCCT85WPS-T - TCP GPS8UZDSW4CCT
TCP GPS8UZDSW4CCT 8' 65W/75W/85W 3500K/4000K/5000K General Purpose LED Strip
TCP has a new General Purpose LED Strip Select Series Fixture that makes general lighting easy! This fixture is available in 2', 4' or 8' lengths and comes with a wattage and color select dipswitch on the fixture itself, allowing the end user to change the brightness level or color temp as needed. This particular version allows you to choose between 65W, 75W and 85W for lumen packages of 8500, 9800 or 11,000. 0-10V dimming comes standard. The selectable color temp options are 3500K, 4000K, and 5000K. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Cost on low quantities is high to compensate for the cost of shipping 8' fixtures, order 17+ though for a great discount rate and free freight!
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 4xF54T5HO |
| Watts | 65W/75W/85W |
| Lumens | 8500/9800/11,000 |
| Lumens Per Watt | 131 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | Powder Coat |
| Nominal Size | 96" |
| Length (M.O.L.) Inches | 96" |
| Height (Inches) | 3.56 |
| Width (Inches) | 3.35 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 50ºC |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | GPS8UZDSW4CCT |
| Premier Part # | LSTRIP8FTCCT85WPS-T |
Write your content here...