TCP GPS4UZDSW4CCT 4' 32W/40W/46W 3500K/4000K/5000K General Purpose LED Strip
- Buy 4 for $59.95 each and save 7%
- Buy 12 for $55.95 each and save 13%
- Buy 26 for $51.50 each and save 20%
- Premier# LSTRIP4FTCCT44WPS-T - TCP GPS4UZDSW4CCT
TCP GPS4UZDSW4CCT 4' 32W/40W/44W 3500K/4000K/5000K General Purpose LED Strip
TCP has a new General Purpose LED Strip Select Series Fixture that makes general lighting easy. This fixture is available in 2', 4' or 8' and comes with a wattage and color select dipswitch on the fixture itself, allowing the end user to change the brightness level or color temp as needed. 0-10V dimming comes standard. The selectable color temp options are 3500K, 4000K, and 5000K. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 2xF54T5HO |
| Watts | 32W/40W/46W |
| Lumens | 4200/5200/6000 |
| Lumens Per Watt | 130 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | Powder Coat |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 48.0 |
| Height (Inches) | 3.56 |
| Width (Inches) | 3.35 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 50ºC |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | GPS4UZDSW4CCT |
| Premier Part # | LSTRIP4FTCCT44WPS-T |
Write your content here...