TCP GPS4UZDSW45CCT12V 4' General Purpose LED Strip Fixture 40W/46W/55W/65W 30K/35K/4K/5K/65K 12V
- Buy 12 for $57.95 each and save 9%
- Premier# LSTRIP4FT5CCTPS65W-T
TCP GPS4UZDSW45CCT12V 4' General Purpose LED Strip Fixture 40W/46W/55W/65W 30K/35K/4K/5K/65K 12V
The new generation of General Purpose Strip (GPS) fixtures from TCP has added even more versatility to the package! This new version is 5CCT color selectable for choosing between 3000K, 3500K, 4000K, 5000K or 6500K color temps, ensure you can meet the kelvin temp needs of any environment. How about lumen levels? This SW4 unit is power selectable between 40W (6500 lumens), 46W (7500 lumens), 55W (8500 lumens) or 65W (10,500 lumens). This means you can dial the unit up or down to provide the best light for the given application. TCP's GPS series is available in 2', 4' and 8' lengths. 120-277V universal voltage. 0-10V dimmable. This 12V version has a 12V DC auxiliary plus for easily adding a sensor to the unit. Emergency battery backup available as an adder.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 4xF32T8 |
| Watts | 40W/46W/55W/65W |
| Lumens | 6500/7500/8500/10,500 |
| Lumens Per Watt | 155-163 |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 3000K-6500K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Height (Inches) | 3.56 |
| Width (Inches) | 3.35 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | N/A |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | GPS4UZDSW45CCT12V |
| Premier Part # | LSTRIP4FT5CCTPS65W-T |