TCP GPS2UZDSW2CCT12V 2' General Purpose LED Strip Fixture 18W/22W/32W 35K/4K/5K
- Buy 10 for $39.99 each and save 7%
- Premier# LSTRIP2FTCCTPS32W-T
TCP GPS2UZDSW2CCT12V 2' General Purpose LED Strip Fixture 18W/22W/32W 35K/4K/5K
TCP's General Purpose LED Strip fixtures are a quick way to replace fluorescents or simply add light to a given area. This selectable GPS model has three light levels, 18W/22W/32W and three color temp choices 3500K/4000K/5000K on the fixture itself! This version is the 2' length, GPS series is also available in 4' and 8' lengths. 120-277V universal voltage. 0-10V dimmable. Emergency battery backup available as an adder.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 4xF17T8 |
| Watts | 18W/22W/32W |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 24" |
| Length (M.O.L.) Inches | 24 |
| Height (Inches) | 3.56 |
| Width (Inches) | 3.35 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | N/A |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | GPS2UZDSW2CCT12V |
| Premier Part # | LSTRIP2FTCCTPS32W-T |
Write your content here...