TCP FR20D50GL27 Warm Dim LED R20 Reflector 5W Good Life Filament 50W Case/12
- Buy 4 for $116.95 each and save 8%
- Premier# LR20WARMDIM/5W-T
- TCP FR20D50GL27 Warm Dim LED R20 2700K-1800K
TCP FR20D50GL27 Warm Dim LED R20 Reflector 5W Good Life Filament 50W Case/12
TCP's The Good Life series of LED lamps combines the TCP Allusion Warm Dimming with the old incandescent filament style lamp to create a relaxed atmosphere. Available in various lamp types from a basic a-lamp and candle to a globe or reflector. Warm dimming allows for the color temperature (kelvin) to drop from 2700K down to 1800K as it dims. All while enjoying the 85+% energy savings from an LED.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Lumens | 450 |
| Lumens Per Watt | 90 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K-1800K |
| Kelvin | 2700K-1800K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | R20 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.5 |
| Diameter (Inches) | 2.5 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | May Reduce Life |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FR20D50GL27 |
| Manufacturer Order # | FR20D50GL27 |
| Premier Part # | LR20WARMDIM/5W-T |
Write your content here...