TCP FED37N40022E39CL HID LED Filament Lamp 60W 2200K ED37 E39 400W HID Equivalent
SKU
Add to Compare
LOC22K60WE39FIL-T
Special Price
$59.99
Regular Price
$79.35
- Buy 6 for $58.81 each and save 2%
- Premier# LOC22K60WE39FIL-T
- TCP FED37N40022E39CL HID LED Filament Lamp 60W 2200K ED37 E39
TCP FED37N40022E39CL HID LED Filament Lamp 60W 2200K ED37 E39 400W HID Equivalent
The corn cob killer is back and this time it is looking to kill off 400W HID equivalent cobs. These high lumen LED filament lamps from TCP bypass the ballast and wire direct. Same ED17, ED23, ED28 and now an ED37 ANSI size as standard HID sources, ensuring no issues with fit when installing. ED37 version at 60W in AMBER 2200K delivers 8700 lumens and replaces 400W. Available in 2200K for an HPS replacement as well as 4000K Cool White or 5000K Daylight color temps. Clear filament-style bulbs with a 360 degree beam spread. 120-277V. ED37 version has a length of 11.5" and diameter of 4.6". Rated for use up to 65 Degrees Celsius and down to -40 Degrees Celsius!
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 60W |
| HID Equivalent | 400W |
| Lumens | 8700 |
| Lumens Per Watt | 145 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2200K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E39 |
| Bulb Shape | ED37 |
| Length (M.O.L.) Inches | 11.5 |
| Diameter (Inches) | 4.6 |
| Beam Angle | 360° |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 65°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | FED37N40022E39CL |
| Manufacturer Order # | FED37N40022E39CL |
| Premier Part # | LOC22K60WE39FIL-T |
Write your content here...