TCP FB11D6027E12SCL95 Clear LED E12 Candelabra Blunt Tip 95CRI 2700K 60W Equivalent Case/12
- Buy 4 for $45.95 each and save 8%
- Premier# LDEC27K5WBTFILE12CRI-T
- TCP FB11D6027E12SCL95 95 CRI LED E12 Candelabra Blunt Tip 2700K 60W Equivalent
TCP FB11D6027E12SCL95 Clear LED E12 Candelabra Blunt Tip 95 CRI 2700K 60W Equivalent Case/12
TCP as expected has a huge arsenal of decorative LED lamps! Whether you need Flame Tip or Blunt Tip style, E12 Candelabra Base or E26 Medium Base, frosted or clear, they have it all. Many options in 95 CRI for exquisite color rendering. Low heat generation minimizes replacement and maintenance costs. Smooth dimming 5%-100%. Available in all the color temps from 2700K up to 5000K. 25W, 40W and 60W equivalent light outputs.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 95 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E12 |
| Bulb Shape | B11 |
| Lamp Type | Blunt Tip |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.1 |
| Diameter (Inches) | 1.4 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | May Reduce Life |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 48 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FB11D6027E12SCL95 |
| Manufacturer Order # | FB11D6027E12SCL95 |
| Premier Part # | LDEC27K5WBTFILE12CRI-T |
Write your content here...