TCP FB11D4018E12C Dimmable LED B10 4W Clear Antique Filament E12 Bulb 1800K
- Buy 24 for $5.26 each and save 12%
- Premier# LDEC18K4WB10/C-T - 40W Equivalent LED
- TCP FB11D4018E12C Dimmable LED B11 4W Clear Filament E12 1800K
TCP FB11D4018E12C Dimmable LED B11 4W Clear Filament E12 1800K
TCP Antique LED Filament lights are beautiful lamps with an ode to the past! These lamps come in a clear lens to show off the filament. Two filament styles, standard and spiral, are available. These lamps all emit a cozy 1800K color temperature to go along with crisp 5-100% dimming! This version is a 4W 210 lumen LED B11 filament lamp, 40W equivalent, with the E12 candelabra base. Other shapes are available including a-shape lamps, globes, candelabra and ST19 shaped lamps.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 4W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 210 |
| Lumens Per Watt | 53 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 1800K |
| Kelvin | 1800K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E12 |
| Bulb Shape | B11 |
| Lamp Type | Blunt Tip |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.8 |
| Diameter (Inches) | 1.4 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FB11D4018E12C |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LDEC18K4WB10/C-T |
Write your content here...