TCP FA19D6024E26SCL92 Dimmable LED A19 8W Clear 92 CRI E26 Bulb 2400K
- Buy 24 for $3.54 each and save 9%
- Premier# LA1924K8W/C-T - 60W Equivalent LED
- TCP FA19D6024E26SCL92 Dimmable LED A19 8W Clear Filament E26 2400K
TCP FA19D6024E26SCL92 Dimmable LED A19 8W Clear Filament E26 2400K
TCP's 92 CRI LED Filament light bulbs deliver the exquisite color rendering that is highly sought after in decorative applications. These bulbs are available in all the options you would need. This version has a clear lens (frosted also available) with an E26 base and 2400K amber color temp.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 8W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 800 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 92 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2400K |
| Kelvin | 2400K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.2 |
| Diameter (Inches) | 3.4 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FA19D6024E26SCL92 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LA1924K8W/C-T |
Write your content here...