TCP FA19D4030E26SFR95 Dimmable LED A19 4.5W Frosted 95 CRI E26 Bulb 3000K Case/12
- Premier# LA1930K4.5W/F-T - 40W Equivalent LED
- TCP FA19D4030E26SFR95 Dimmable LED A19 4.5W Frosted Filament E26 3000K
TCP FA19D4030E26SFR95 Dimmable LED A19 4.5W Frosted Filament E26 3000K Case/12
TCP's 95 CRI LED Filament light bulbs deliver the exquisite color rendering that is highly sought after in decorative applications. These bulbs are available in all the options you would need. This version has a frosted lens (clear lens also available) with an E26 base and 3000K warm white color temp. 4.5W 450 lumens to meet 40W equivalent standards.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 4.5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 450 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 95 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.2 |
| Diameter (Inches) | 3.4 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FA19D4030E26SFR95 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LA1930K4.5W/F-T |
Write your content here...