TCP FA19D4024E26SCL92 Dimmable LED A19 4.5W Clear 92 CRI E26 Bulb 2400K Case/12
- Premier# LA1924K4.5W/C-T - 40W Equivalent LED
- TCP FA19D4024E26SCL92 Dimmable LED A19 4.5W Clear Filament E26 2400K
TCP FA19D4024E26SCL92 Dimmable LED A19 4.5W Clear Filament E26 2400K Case/12
TCP's 92 CRI LED Filament light bulbs deliver the exquisite color rendering that is highly sought after in decorative applications. These bulbs are available in all the options you would need. This version has a clear lens (frosted also available) with an E26 base and 2400K amber color temp. 4.5W 450 lumens to meet 40W equivalent standards.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 4.5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 450 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 92 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2400K |
| Kelvin | 2400K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.2 |
| Diameter (Inches) | 3.4 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FA19D4024E26SCL92 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LA1924K4.5W/C-T |
Write your content here...