TCP FA15D2550E26SCL95 Dimmable LED A15 3.5W Clear 95 CRI E26 Bulb 5000K
- Buy 24 for $5.33 each and save 9%
- Premier# LA1550K3.5W/C-T - 25W Equivalent LED
- TCP FA15D2550E26SCL95 Dimmable LED A15 3.5W Clear Filament E26 5000K
TCP FA15D2550E26SCL95 Dimmable LED A15 3.5W Clear Filament E26 5000K
TCP's 95 CRI LED Filament light bulbs deliver the exquisite color rendering that is highly sought after in decorative applications. These bulbs are available in all the options you would need. This includes A19 shape or the tiny A15 shape like this bulb. This version has a clear lens (frosted lens also available) with an E26 base and 5000K daylight color temp. 3.5W 250 lumens to meet 25W equivalent standards.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 3.5W |
| Incandescent Equivalent | 25W |
| Lumens | 250 |
| Lumens Per Watt | 71 |
| Volts | 120V |
| CRI | 95 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A15 |
| Lamp Type | A15 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.4 |
| Diameter (Inches) | 3.4 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FA15D2550E26SCL95 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LA1550K3.5W/C-T |
Write your content here...