TCP DTF2UZDSW2CCT 2x2 LED Direct Troffer 32W/26W/18W 35K/41K/5K 2-Pack
- Buy 5 for $104.95 each and save 5%
- Premier# LBLP2X2CCTPS32W-T
- TCP DTF2UZDSW2CCT - 2X2 3500K/4000K/5000K 18W/26W/32W Pack of 2
TCP DTF2UZDSW2CCT 2x2 LED Direct Troffer 32W/26W/18W 35K/41K/5K 2-Pack
TCP has a color and power-selectable 2x2 LED panel light that has all the flexibility one could need from a backlit panel. Three wattage levels of 18W, 26W and 32W for choosing between 2600/3400/4200 lumens. There is also a color-select feature for choosing between 3500K, 4100K and 5000K. Operates on 120-277V and dims on 0-10V low voltage. Emergency backup options for added cost. Surface mount kits and recess mount flange kits available. Applications include offices, schools, retail, healthcare, hospitality and other applications where T-grid and commercial ceilings are commonly found. Sold by the pack of 2.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 18W/26W/32W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Lumens | 2600/3400/4200 |
| Lumens Per Watt | 131-144 |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 3500K/4100K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| CRI | >80 |
| Beam Angle | 120° |
| Dimmable | 0-10V |
| Power Factor | >90% |
| Lens Type | Frosted |
| Nominal Size | 2x2 |
| Length (M.O.L.) Inches | 24 |
| Width (Inches) | 24 |
| Height (Inches) | 2.75 |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Version | DLC Standard |
| DLC Listed | Yes |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | DTF2UZDSW2CCT |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LBLP2X2CCTPS32W-T |
Write your content here...