TCP DTF2UZD38CCTSBS 2x2 LED DT Series 38W CCT Selectable with Smartbox Sensor
- Buy 10 for $281.44 each and save 10%
- Premier# LBLP2X2CCT38W/SBS-T
- TCP DTF2UZD38CCTSBS - 2x2 CCT Selectable 38W DT Series Troffer with SmartBox Sensor
TCP DTF2UZD38CCTSBS 2x2 LED DT Series 38W CCT Selectable with Smartbox Sensor
TCP's LED Direct Troffer luminaires are cost-effective, high-efficiency and feature-packed LED replacement solutions for current fluorescent T5, T8 and T12 fixtures. Designed with a slim-look and backlit panel style for even diffusion and superior uniformity that meets or exceeds previous generation edge-lit panels. Myriad options possible to fit any application! Available in multiple color temps as well as various troffer sizes including 1x4, 2x2, 2x4 and 0.5x4. CCT selectable for those undecided on color temp as they can change it once installed. This particular fixture comes equipped with TCP's SmartStuff SmartBox which is a Bluetooth Signal Mesh based lighting control device, allowing users to control the fixture with the TCP SmartStuff App. Multiple wattage and lumen packages for most sizes as well as either a frosted or prismatic lens. Emergency backup options for added cost. Surface mount kits and recess mount flange kits available. Applications include offices, schools, retail, healthcare, hospitality and other applications where T-grid and commercial ceilings are commonly found. High voltage options available.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 38W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Lumens | 4200 |
| Lumens Per Watt | 111 |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 3500K/4100K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| CRI | >80 |
| Beam Angle | 120° |
| Dimmable | 0-10V |
| Power Factor | >90% |
| Lens Type | N/A |
| Nominal Size | 2x2 |
| Length (M.O.L.) Inches | 24 |
| Width (Inches) | 24 |
| Height (Inches) | 2.75 |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Version | DLC Standard |
| DLC Listed | Yes |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | DTF2UZD38CCTSBS |
| Premier Part # | LBLP2X2CCT38W/SBS-T |