TCP 555FLDIMREMBK40K Solistic Adjustable LED Floor Lamp with Remote
- Premier# NLED1325
- TCP 555FLDIMREMBK40K Solistic Adjustable LED Floor Lamp with Remote
TCP 555FLDIMREMBK40K Solistic Adjustable LED Floor Lamp with Remote
TCP's Solistic lighting technology is the closest artificial light gets to natural light. This healthy light mimics the sun and allows your body to maintain natural biorhythms, which are often disrupted by harmful blue light produced by typical LED lighting. The TCP Solistic line is available in LED T8 format, both Type A with a ballast or Type B bypassing a ballast, as well as starlight bulbs and desktop/floor lamps. Desk and floor lamps have adjustable necks for positioning the light where it is needed. 95 high CRI renders accurate colors. Floor lamp comes with remote.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 18W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Lumens | 1000 |
| Lumens Per Watt | 56 |
| Volts | 100-240 VAC |
| CRI | 95 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | N/A |
| Lamp Type | Desk Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 52 |
| Diameter (Inches) | 6.75 |
| Beam Angle | Custom |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 555FLDIMREMBK40K |
| Premier Part # | NLED1325 |
Write your content here...