Sylvania 20901 FP28/835/ECO 4' 3500K 28W Fluorescent T5 HE Case/40
- Buy 4 for $171.95 each and save 6%
- Premier# F28T5/35-S - Sylvania 20901 FP28/835/ECO
Sylvania 20901 FP28/835/ECO 4' 3500K 28W Fluorescent T5 Case/40
4' 3500K neutral white fluorescent T5 at the standard 28W. Sold by the case of 40. Operates off a fluorescent T5 ballast. Replaces GE 45757 comparable T5 high efficiency lamp which is discontinued.
| Manufacturer | Sylvania |
|---|---|
| Watts | 28W |
| Lumens | 2900 |
| Lumens Per Watt | 104 |
| Volts | 120V |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Base Type | Miniature Bi-Pin |
| Bulb Shape | T5 |
| CRI | N/A |
| Rated Hours | 20,000 |
| Dimmable | N/A |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 45.8 |
| Diameter (Inches) | 0.63 |
| Case Quantity | 40 |
| Manufacturer Part # | FP28/835/ECO |
| Manufacturer Order # | 20901 |
| Premier Part # | F28T5/35-S |
Write your content here...