Spring Lighting Group SLG AL Series Small LED Area Light 70W-105W
- SLG AL Series Small LED Area Light
Spring Lighting Group SLG AL Series - 70W-105W Small LED Area Light
The AL-Series LED Area Light from SLG delivers value and superior efficiency compared to their HID counterparts. Small size uses 70W (9000 lumens) and 105W (13,000+ lumens), replacing lower watt HID pole lights. Versatile mounting arm makes the retrofit installation go smooth. Available in Type 3 (forward throw) or Type 5 distribution (includes back-light). Photocell and motion sensor optional.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | SLG |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | Up to 400W HID |
| Watts | 70W/105W |
| Lumens | 9000/13,400 |
| Lumens Per Watt | 127-128 |
| CRI | 70+ |
| Color Temperature | 4000K-5000K |
| Dimmable | 0-10V Optional |
| Distribution | Type 3/Type 5 |
| Length (M.O.L.) Inches | 15-19 (depends on mounting) |
| Height (Inches) | 8.5 |
| Width (Inches) | 12.402 |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Maximum Temp | 40°C |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Order # | ALS-90-T3-G1-5K-SPAR |
Write your content here...